Místní skupina Polského kulturně-osvětového svazu Petrovice u Karviné  (dále MS PZKO Petrovice) v roce 2019

 

V pátek 11.1.2019 se konala slavnostní schůze MS PZKO Petrovice, Sdružení polských elektrotechniků v České republice (SEP), obecně prospěšné společnosti Koexistencia o.p.s., Polské národní sekce politického hnutí COEXISTENTIA-SOUŽITÍ a také fotbalového klubu TS Lokomotiva Petrovice, uspořádána u příležitosti 60. narozenin Tadeusza Tomana, který je aktivní ve všech zmíněných organizacích. Jubilant byl v roce 1999 iniciátorem vzniku SEP a je jeho předsedou – sdělil místopředseda SEP Tadeusz Parzyk, který byl přítomen na setkání. SEP má aktuálně 20 členů, spolupracuje se Stowarzyszeniem Elektryków Polskich v Glivicích, vzpomněl jeho člen a dlouholetý předseda Andrzej Grabowski. Jubilant je redaktorem Biuletynu Sdružení polských elektrotechniků v ČR a také novin členů politického hnutí COEXISTENTIA „Wiadomości-Tudósítások-Zprávy”. Vede rovněž kroniku ve fotbalovém klubu TS Lokomotiva Petrovice, kde hrál jako dorostenec, a teď rád se účastní utkání. Jubilant je členem výboru MS PZKO Petrovice. Bez přispění práce Tadeusze Tomana by nás už tu nebylo – řekl Stanisław Gawlik, předseda Sekce regionálních dějin Hlavního výboru PZKO a aktivní funkcionář politického hnutí COEXISTENTIA.

    V úterý 19.2.2019 MS PZKO Petrovice pozvala zájemce do Domu PZKO v Petrovicích u Karviné na setkání Diskusního klubu. Jeho tématem bylo 100. výročí československo-polské války z ledna roku 1919. Host setkání, Stefania Piszczek ze Stonavy, probrala především stonavskou epizodu války a připravila výstavku dokumentů a novinové výstřižky. Ve Stonavě zahynulo 20 vojáků 12. a 8. Pěšího pluku polské armády z Wadowic, jeden místní policista a jedna civilní osoba. Výstavka ukazovala mj. následující v pořadí výroční slavnosti připomínající obětí války. Předseda Sekce regionálních dějin Hlavního výboru PZKO, Stanislav Gawlik, doplnil přednášku o některá historická fakta.

    Klub žen působící v rámci MS PZKO Petrovice pozval všechny své členy, příznivce, známé a přátelé na výstavku ručních prací a velikonočních ozdob. Výstavka se konala v sobotu 16.3.2019 v 9.00-15.00 h a v neděli 17.3.2019 v 9.30-16.00 h v Domě PZKO v Petrovicích u Karviné. Jednalo se o první výstavku po delším období, v souvislosti s výstavbou Kulturního centra, který sousedí s Domem PZKO. Expozice se jmenovala „W marcu jak w garncu” („V březnu jako v hrnci”), ale většina exponátů navazovala na tématiku velikonočních svátků. Byly to především různé ručně provedené velikonoční ozdoby, dekorační a užitkové předměty, háčkované, vyšívané, šité, slepované a vázané práce. Vznikly z tkanin, nití, vlny, papíru, stužek, drátků, korálků, rovněž z přírodních materiálů, větví, šišek, trav. Připraveno bylo, jako obvykle, domácí pečivo, teplé a studené pokrmy podle kuchařek babiček a tradiční tombola. Na přípravě petrovický Klub žen pracoval měsíc, do přípravy se zapojilo deset dam. Výstavka byla rovněž příležitostí prohlédnout si opravený Dům PZKO. Novotou se leskne hlavní sál a kuchyň, kde byl instalován moderní nábytek a náčiní. Obec umožnila rovněž členům PZKO využivat nově postavené Kulturní centrum. Anna Piszkiewicz blahopřála, jménem Sekce žen působící při Hlavním výboru PZKO v Českém Těšíně, pořadatelům. – Velice mne těší skutečnost, že se setkáváte v krásně obnoveném Domě PZKO. Jsem pod dojmem, že zdejší Skupina tak dobře spolupracuje s obcí – dodala. Petrovický Klub žen je kolektivem s budoucností. Jeho členkami jsou starší, ale také mladší dámy. Po mnoho let působil pod vedením Wandy Fusek, které bylo již blahopřáno v roce 2015 při příležitostí udělení vyznamenání PZKO „Zasloužilý pro Svaz I. stupně se zápisem do Zlaté knihy” a devadesátých narozenin. Wanda Fusek je i nadále velice aktivní, avšak řízení Klubu žen už předala Marceli Mirové, zástupkyni mladší generace. Výstava se příznivě projevila na venkově. Navštívily je delegace Klubů žen od Jablunkova po Bohumín. Informace zveřejnil regionální tisk: „Głos – noviny Poláků v České republice”, polský kwadrans Českého rozhlasu Ostrava a www.zwrot.cz.

   V neděli 24.3.2019 se prezentovalo v Kulturním centru Petrovice u Karviné ochotnické divadlo s názvem „Teatrzyk bez Kurtyny” („Divadlo bez opony”), divadelné hrou „Kopciuszek, Sorry jako!”. Pořadatelem akce byla Místní skupina PZKO Dolní Marklovice. Scénář do této zpěvohry napsala Bogdana Najder, sama rovněž hru režírovala a zahrála v ní jednu z hlavních rolí. Činitelka pocházející z Karviné-Darkova je známá milovníkům místní kultury jako uváděčka programu pěveckého sboru Collegium Canticorum, jako autorka povídek pro dětí nebo reportáží, které jsou zveřejňovány ve školních časopisech „Jutrzenka” a  Ogniwo” a také je tvůrcem četných jiných iniciativ. Teď se ukázala jako talentovaná autorka divadelního scénáře. Navíc napsaného polsky, navíc veršem a s písněmi. „Teatrzyk bez Kurtyny” působí v rámci Místní skupiny PZKO Karviná-Fryštát. Tvůrcem jejího vzniku je Janina Fierla z Karviné, ředitelka v důchodu fryštátské polské základní školy, vzděláním polonistka. Divadélko debutovalo v prosinci roku 2015, když uvedlo hru Jana Brzechwy „Czerwony Kapturek” („Červená karkulka”). Ukázalo se, že hra byla diváky velice příznivě přijata. Herci se proto rozhodli pokračovat v činnosti. Připojili se noví herci. Šest členů divadélka jsou občany Petrovic u Karviné, kromě Bogdany Najder jsou to Zuzanna Kondziołka, Bogdan Kondziołka, Helena Michalska, Adam Michalski a Roman Najder. Zpěvohra „Kopciuszek. Sorry jako!” obsahuje společensko-mravní, politická, zdravotně-estetická témata, pohybuje se v okruhu lokální tématiky, avšak s širším kontextem. Vkládané texty do scénáře a vtipné texty do populárních melodií šlágrů byly další příležitostí k potlesku. Postavu Červené karkulky zahrála Halina Chudzik.

    V úterý 16.4.2019 Diskusní klub MK PZKO Petrovice pozval své členy a příznivce do Domu PZKO na setkání s Bogdanou Najder, vedoucí „Teatrzyku Bez Kurtyny”, který působí v rámci Místní skupiny PZKO Karviná-Fryštát. Na setkání předseda Diskusního klubu Tadeusz Toman projednal činnost divadelní sekce a ochotnického divadelního souboru, který působil v Petrovicích u Karviné v období 1947-1959. Byl rovněž ukázán seznam divadelních souborů, který byl zveřejněn na internetových stránkách Hlavního výboru PZKO, přičemž bylo upozorněno na nutnost jeho aktualizace – „Teatrzyk bez Kurtyny” v seznamu není uveden. Účastníci setkání si vyslechli se zájmem přednášku Bogdany Najder, která mluvila o vzniku souboru a o představení „Kopciuszek? Sorry jako!”, které mělo premiéru lednu 2019 v Karviné-Fryštátě, představení bylo opakováno v Petrovicích u Karviné a Návsí. Domlouvány jsou termíny dalších opakovaček. Bogdana Najder mluvila rovněž o nových nápadech. V jejích plánech jsou další scénáře, chtěla by mj. napsat a nazkoušet s herci něco o staré Karviné. Do souboru pozvala osoby, které by se chtěly splnit herecky.

    Dějiny divadelního hnutí v Petrovicích u KarvinéPo vzniku MS PZKO Petrovice – v roce 1947 – působily zde tři sekce: divadelní, sportovní a pěvecká. Divadelní sekce byla ze začátku nejaktivnější. V sálu hospody „Urbančík” byly těžké podmínky pro uvádění divadelních představení, situace se zlepšila v roce 1951, kdy se Skupina přestěhovala do „Tirasůvky”, kde pro potřeby PZKO byl adaptována stolařská dílna. Kromě akcí PZKO se zde konaly školní akce. Činnost ochotnického divadelního souboru v Petrovicích u Karviné je zadokumentována v kronikách a brožurách, které byly vydány u příležitostí jubileí PZKO. Členy souboru byla tehdy mládež, to je dvacetiletí a třicetiletí. V roce 1949 soubor uvedl hru „Zemsta cygana” v režii Emila Sobocika. Další hra – „Słodkie bobo” byla velmi populární. Soubor potom postupně uvedl hry „Nikt mnie nie zna”, „Co po nogle” Adama Wawrosze, „Ludzie z Daangardu”, „Gospodarz to ja” v režií Marii Szymeczek. V roce 1953 byly uvedeny hry v režii Sylwestra Mencnera „Dziwne flaszki” a „Generalna próba”, a v roce 1954 „Świtezianka” podle balady Adama Mickiewicze a hra rumunského autora „Człowiek, który szuka śmierci” v režii Henryka Tomana, která byla několikrát opakována, rovněž v Polsku. V tomto představení hráli Oskar Mikula, Emil Operchalski, Henryk Gorgol, Irena Mikula, Anna Krótka a Sylwester Mencner. Později soubor uvedl na venkovně opět hru „Słodkie bobo”, v kronikách jsou fotografie z této hry, v hlavních rolích byli Anna Krótka a Henryk Toman. Poslední představení petrovický ochotnický divadelní soubor uvedl v roce 1959.

    V sobotu 25.5.2019 probíhal v Třinci 27. Festival PZKO, ústřední akce spolku sdružujícího Poláky, kteří bydlí v České republice. Po odeznění české a polské hymny, a také po vystoupení spojených pěveckých sborů, Festival PZKO zahájila předsedkyně Hlavního výboru PZKO Helena Legowicz. Hlavní programový blokZ biegiem Olzy” probíhal ve WERK Aréně. Byly v něm ukázány výsledky práce pěveckých, folklorních, tanečních souborů. Vystoupil reprezentační taneční soubor „Olza”, vendrynští Gymnasté a školní dětské soubory. V rámci pohostinského vystoupení herečka Olga Bończyk zazpívala staré známé polské písně. Soubor písní a tanců „Śląsk” Stanisława Hadyny podle očekávání přitáhl davy. Naopak mládež ve velkém počtu přišla na vystoupení hudební skupiny LAKE MALAWI. Bylo to její první vystoupení po dosažení výborného 11. místa na Konkursu Eurovize v Izraeli. Zpěvákem souboru je Albert Černý, absolvent polské základní školy v Třinci. Naopak na plenérové scéně vystoupili účastníci Festivalu dětské písně, mj. Barbara Janusz z Petrovic u Karviné, žákyně PZŠ Karviná-Fryštát. Přestávky mezi vystoupeními využili hosté, aby houfně navštěvovali stánky místních skupin PZKO, které nabízely široký výběr jídel místní kuchyně. Účastníci se mohli rovněž seznámit s publikacemi, které vydal Hlavní výbor PZKO.

    MS PZKO Petrovice pozvalo v neděli 16.6.2019 do Kulturního centra na představení Sceny Lalek Bajka Těšínského divadla „O kiju samobiju – Obušku z pytle ven”, v dvojjazyčné polsko-české verzi. Hru podle pohádky bratří Grimmů a Karla Jaromíra Erbena napsaly Nela Stašová a Hermina Motýlová, a do jazyka polského přetlumočila Lena Pešák. Trojice herců, Wanda Michałek, Jakub Tomoszek a Dorota Grycz, hraje po několik rolí, používajíc vytesané loutky. Akce byla uspořádána v rámci programu „SYNERGIE – Integrace společností a institucí pohraničí Godowa a Petrovic u Karviné”.

    Loutové divadlo Bajka, dnes třetí soubor Těšínského divadla v Českém Těšíně, pracuje už 72. sezónu. Bajka byla založena v roce 1948 a po šest desetiletí působila v rámci Hlavního výboru PZKO. Jako Teatr Lalek Bajka, oblíbené nejmenší generací  Kukiełki” (loutky), hrála polsky představení pro děti, vystupovala v mateřských školách a školách, rovněž některých českých, v Místních skupinách PZKO. Jezdila i mimo región, rovněž do Polska. Poprvé se soubor ukázal obecenstvu 2.3.1948, když předvedl hru Marii Kownacké „O szewczyku i królewnie” (O švícku a královně). V letech 1962-1981 vedoucím Bajky se stal Bronisław Liberda, který změnil divadlo na modernější, a v repertoáru převládaly hry polských autorů. V letech 1983-1989, kdy Bajku řídil Paweł Żywczok, bylo zavedeno pracovní místo scénáristy. Na vyšší uměleckou úroveň přivedla Bajku Pawełka Niedoba, herečka spojená se souborem od roku 1978. Vedoucí souboru byla v období 1993-2009. Představení začali připravovat rovněž režiséři profesionálních divadel. V roce 2008 Bajka se stala součástí Těšínského divadla, jako jeho třetí divadelní soubor – Scéna Bajka. Rozhodly finanční důvody. Přemístění Bajky bylo umožněno přízní Krajského úřadu v Ostravě, který je správcem Těšínského divadla. Od roku 2009 uměleckým vedoucím souboru je Jakub Tomoszek. Od roku 2010 Bajka připravuje představení rovněž v jazyce českém, což umožňuje dvojjazyčnost herců. Současně veškerá představení jsou realizována ve dvou jazykových verzích – polské a české.

    V úterý 18.6.2019 uspořádala MS PZKO Petrovice, v rámci setkání Diskusního klubu, čtení básní Henryka Jasiczka. Režisérem programu byla předsedkyně Skupiny, Jadwiga Karolczyk, a recitátory členové přítomní na setkání. Bohužel mládež, pro kterou byly připraveny básně se sbírky „Baju, baju z mojego kraju“, termín setkání nevyhovoval, avšak všechny připravené básně byly předneseny. Krátký životopis básníka sdělil Stanislav Gawlik, předseda Sekce regionálních dějin Hlavního výboru PZKO. Setkání se konalo u příležitosti 100. výročí narození básníka.

    Henryk Jasiczek se narodil 2.3.1910 v Kottingbrunnu u Vídně. Polský novinář, básník, spisovatel a národní aktivista na Zaolzí. Je považován za jednoho z největších polských spisovatelů na Zaolzí po II. světové válce a nejpopulárnějšího básníka tohoto regiónu. Dětství prožil v Oldřichovicích. Od roku 1934 studoval zahradnictví v Třinci. V roce 1936 se dostal do konfliktu s vedoucím zahradnictví po bitce se spolužákem, který mlátil jeho kamaráda. Proto zahradnictví ukončil v Chrudimi. Později pracoval jako zahradník v Hradečné. V roce 1938 se vrátil na Zaolzí. Pracoval v Třineckých železárnách jako dělník. Během II. světové války se zapojil do polského odboje vedeného komunisty. Redigoval polské podzemní noviny. Po válce vstoupil do Komunistické strany Československa a stal se šéfredaktorem „Głosu Ludu” – a to až do roku 1957. Byl aktivním členem Polského kulturně-osvětového svazu, do roku 1968 vedl literárně-uměleckou sekci. Během Pražského jara roku 1968 podpořil křídlo komunistické strany ve prospěch reforem, což vedlo v květnu roku 1970 k jeho odvolání z veřejného života. Pracoval v tiskárně jako korektor. V lidovém Polsku byla tvorba Henryka Jasiczka zakázána. Jeho díla byla zveřejněna teprve po roce 1989. Henryk Jasiczek psal v polském jazyce, ve slezském nářečí a v českém jazyce. Zemřel 8.12.1976 v Českém Těšíně. Tvorba: „Rozmowy z ciszą” (1948) – sbírka básní, „Pochwała życia” (1952), „Gwiazdy nad Beskidem” (1953) – sbírka básní, „Obuszkiem ciosane” (1955) – sbírka básní, „Jaśminowe noce” (1959) – sbírka básní, „Humoreski beskidzkie” (1959) – próza, „Poetyckie pozdrowienia” (1961) – sbírka české a slovenské poezie v překladech, „Morze Czarne jest błękitne” (1961) – cestopis, „Krásné jako housle” (1962), „Blizny pamięci” (1963), „Przywiozę ci krokodyla” (1965) – cestopis, „Pokus o smír” (1967), „Baju, baju z mojego kraju” (1968) – sbírka básní pro děti, „Zamyślenie” (1969), „Smuga cienia” (1981) – posmrtná sbírka básní, „Jak ten obłok” – posmrtná sbírka básní, „Wiersze” – posmrtná sbírka básní.

    Slavnosti spojené se stým výročím propuknutí I. Slezského povstání se konaly v pátek 16.8.2019 v Petrovicích u Karviné. Právě tam, v hospodě U Chroboka (později existovala pod názvem U Krutkého), v noci z 16. na 17.8.1910 byl vydán rozkaz k zahájení bojů s Němci. Dnes na místě zbourané budovy vzniklo obecní Kulturní centrum. Před ní odhalili vzpomínkovou tabuli předseda Institutu národní paměti Jarosław Szarek a starosta obce Marian Lebiedzik. V rámci slavnosti se konal diskuzní panel, byla možnost prohlédnou si výstavu „Slezsko – cesta do nezávislého Polska”. V zaplněném do posledního místa sále Kulturního centra se následně konal koncert „O mé Slezsko”. Účinkujícími byli Soubor písně a tanců Śląsk Stanislava Hadyny a také orchestr. Sbor zazpíval rovněž se skupinou SBB. V neděli 18.8.2019 se v Kulturním centru konalo promítání filmu Kazimierze Kutze „Sůl černé země” s povstaleckou tématikou.

    V úterý 17.9.2019 se konalo setkání Diskusního klubu, který působí v rámci MS PZKO Petrovice. Tématem setkání byla slezská řeka Olza, a jeho hostem Władysław Kristen. Prelegent vyprávěl účastníkům akce o cyklistických výletech z Městkého lesa v Jablunkově, podél řeky směrem na Bukovec a Istebnou, až pod samotnou Ganczorku, odkud tryská zřídelko Olzy. Na kole je možno dojet až pod samotné zřídelko, část trasy je nutno projít pěšky po, od nedávna označené, stezce. Kristen vyprávěl historii objevu zřídelka a jeho zařízení. Zdůraznil, že samotné zřídelko a jeho nejbližší okolí zkrásněly. Vždy, po příchodu na místo, účastníci výletu zpívají naši zaolzanskou hymnu „Płyniesz Olzo”, jejíž autorem je Jan Kubisz. Władysław Kristen pochází z Karviné-Solce, bydlí v Českém Těšíně. Pracoval v hornictví, dnes je důchodcem. Společensky se angažuje na několika frontách. Je předsedou Místní skupiny PZKO Český Těšín-Mosty, pořadatelem cyklistických nebo pěších výletů do zřídla Olzy, vedoucím Diskusního klubu v Českém Těšíně, účastní se výročních a vzpomínkových akcí, zpívá ve sborech. Pečuje o Harcerski Krąg Seniora v České Republice. Kristena rovněž známe jako výborného recitátora básní Adama Mickiewicze. Na setkání předvedl „Pana Twardowského”. Bylo diskutováno rovněž na témata jednotlivě spojená s Olzou. Bylo upozorněno, že v ilustrovaném albu „Od pramene – Olza – po ujście” (2001 r.), jehož vydavatelem byl Bronisław Ondraszek, chybí popis Petrovic u Karviné, jako nadolzanské obce – Olza je hraniční řekou mezi Petrovicemi u Karviné a Dětmarovicemi. Na druhou stranu se v tisku nedávno objevují chybné informace, jakoby slezští povstalci v roce 1919 při odchodu k boji, postupovali přes Olzu, ve skutečnosti na trase bojů nebyla Olza, ale její pravý přítok – Petrůvka.

    V neděli 13.10.2019 se konala v Domě PZKO v Petrovicích u Karviné výroční schůze MS Petrovice. Hostem petrovického PZKO byla předsedkyně Hlavního výboru PZKO Helena Legowicz. Jednání předcházel kulturní program, který obsahoval recitaci veršů nedávno zemřelé lidové básnířky Aniely Kupiec. Účinkujícími byli členové Skupiny (v závorce název básně), Tadeusz Toman („Wiosna“), Adam Michalski („Malinowy świat“), Jarosław Mira („Ptoszek“), Wiesław Wróbel („Wrzesiyń“), Zdzisław Mikula („Jesiyń“). Zprávu o činnosti přednesla předsedkyně Skupiny Jadwiga Karolczyk. Činnost Klubu žen probrala Marcela Mira, činnost Diskusního klubu Tadeusz Toman. Byl zvolen 9-členný výbor a 3-členná revizní komise. Po závěru výroční schůze se konala ustavující schůze nově zvoleného výboru. Jeho členové zvolili předsedou Zdzisława Mikulu. Byl projednán plán práce na následující volební období, ve kterém kromě tradičních akcí jsou připraveny nové aktivity. Výbor bude podporovat činnost Klubu žen a Diskusního klubu. Naproti tomu rozdělení funkcí ve výboru bylo na pořadu následující schůze dne 6.11.2019. Místopředsedou byla zvolena Jolanta Janusz, účetním Adam Michalski, tajemníkem Marie Feichtinger a hospodářem Barbara Karolczyk.

    Funkcionářky Klubů žen Místních skupin PZKO svá pravidelná setkání pořádají vždy dvakrát v roce, na jaře a na podzim. Hlavním pořadatelem akce je Sekce žen Hlavního výboru PZKO. Tentokrát se setkání konalo v sobotu 26.10.2019 ve velkém sále nově postaveného Kulturního centra v Petrovicích u Karviné. Spolupořadateli akce byly obě Místní skupiny PZKO působící v obci – MS PZKO Petrovice a MS PZKO Marklovice. Členky Klubů žen spojily své síly, aby ženy, které přišly na setkání, mohly spolu příjemně strávit čas a načerpat energii pro další aktivitu. Předsedkyně Sekce žen Hlavní výboru PZKO Anna Piszkiewicz přivítala příchozí hosty, mj. generální konzulku Polské republiky v Ostravě Izabellu Wołłejko-Chwastowicz, zástupce Rady obce Kazimierza Faju a také delegaci žen z Zebrzydovic a Godova. Květy člence Sekce žen a dlouholeté předsedkyni petrovického Klubu žen Wandě Fuskové předali kromě Anny Piszkiewicz také předseda MS PZKO Petrovice Zdzisław Mikula a současná předsedkyně Klubu žen Marcela Mira. Kytici květin obdržela rovněž předsedkyně Klubu žen Marklovice Ewa Podstawka. V rámci programu akce byla uvedena, ve formě multimediální prezentace, činnost obou Místních skupin a také jejich Klubů žen. Naopak v rámci uměleckého kulturního programu vystoupily mladé umělkyně z Petrovic u Karviné, na klavír hrála Patrycja Kondziołka, dvě písně zazpívala Barbara Janusz. Pěvecký soubor Zebrzydowianki předvedl neznámé regionální písně. Zatančili členové klubu společenského tance Merendi, působícího v Petrovicích u Karviné. Další setkání se bude konat v Havířově-Bludovicích, a jeho tématem bude 100. výročí narozenin básnířky sp. Aniely Kupiec. Na podzim všechny ženy pozve k sobě Komorní Lhotka.

    V úterý 19.11.2019 se konalo setkání Diskusního klubu MS PZKO Petrovice. Hostem petrovických členů PZKO byla Eugenie Kaniová, předsedkyně Klubu žen MS PZKO Horní Suchá a učitelka v důchodu. Tématem setkání byla kulturně-osvětová činnost Poláků v Horní Suché. Přednášející představila minulost a současnou činnost MS PZKO v Horní Suché, s využitím kronik a tiskových článků. MS PZKO Horní Suchá vznikla v roce 1948. Od roku 1967 působí v historické budově Dělnického domu v Horní Suché. Klub žen, který čítá 36 členek, pořádá pravidelně každé dva roky výstavu ručních prací a také zájezdy. V Horní Suché je rovněž aktivní Klub chlapů. Působily zde pěvecké sbory – mužský, ženský a současný smíšený sbor Sucha, pěvecké soubory Robinsonki, Gama, Mały Chórek. Taneční soubor Suszanié zastupuje Skupinu na venkově, vyjíždí na mezinárodní festivaly, naposledy hostil ve Strážnici a na Světovém festivalu polonijních souborů v Rzeszowě. Suszanie mají velmi dobré podmínky pro svou činnost v opravené budově Multifunkčního centra Horní Suchá. Přízemí využívají vzpěrači, na patře je moderní taneční sál se šatnou a půjčovnou krojů. Členská základna Skupiny čítá přes 400 členů. Skupina pořádá vykopávky, Fedrování s folklorem – konal se už 10. ročník, reprezentační ples, pouť. Spolupracuje s polskou školou a mateřskou školou, pořádá setkání absolventů školy. Eugenie Kaniová ve školství prožila téměř 40 let. Po studiích v roce 1966 začínala, na základě tehdy vydávané úřady umístěnky, v Hnojníku, tam pracovala 12 let, které hodnotí jako nejlepší léta své učitelské praxe. Prošla několika školskými zařízeními, učila v Horní Suché, Karviné-Novém Městě a Havířově-Bludovicích, kde strávila posledních 10 let. Byla rovněž okresním inspektorem, jehož úkolem byl dohled nad učebnímu programy nejen v polských školách, ale rovněž ve školách českých v okrese Karviná. Proto přítomné na přednášce zajímalo rovněž téma školství.

    MS PZKO Petrovice pozvala své členy a příznivce na Předvánoční setkání, které se konalo v sobotu 30.11.2019 v 15:00 h v malém sále Kulturního centra Petrovice u Karviné. Dorazily všechny generace místních Poláků. Úvodní řeč pronesl předseda skupiny, Zdislav Mikula. První část setkání vyplnila umělecká dílna, na které zdobení perníků učila předsedkyně petrovického Klubu žen, Marcela Mira. Naopak další program setkání vyplnily populární lidové písně a také koledy. Zpívali všichni přítomní, a na harmonice doprovázel Otmar Zolich. Pro děti byly připraveny sladkosti. Občerstvení, koláče a chlebíčky, připravil Klub žen MS PZKO Petrovice. Všichni mile prožili sobotní odpoledne. Akce se konala v rámci programu „SYNERGIE – Integrace společnosti a institucí pohraničí Godowa a Petrovic u Karviné”.